Agnieszka Holland otrzyma Orła za osiągnięcia życia
Polska reżyserka została laureatką 26. edycji Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2024 w kategorii „osiągnięcia życia”. Decyzję ogłoszono dziś, w studiu Canal+, gdzie odbywało się spotkanie z nominowanymi. Holland odbierze nagrodę już 4 marca, podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Polskim. To nie pierwsza statuetka na koncie reżyserki.
Polska Nagroda Filmowa
Polskie Nagrody Filmowe, zwane „Orłami” to wyróżnienia przyznawane filmom fabularnym, aktorom i filmowcom przez Polską Akademię Filmową. Pierwsze „Orły” zostały wręczone na czerwcowej gali w 1999r. w Teatrze Capitol. Jest kilkanaście kategorii, w tym np. „nagroda publiczności” przyznawana na podstawie wyników głosowania na platformie Wirtualnej Polski. Starania się o „Orła” może każdy polski film fabularny który spełnił następujący warunek: był wyświetlany co najmniej przez tydzień, na ogólnodostępnych i płatnych pokazach w okresie od 1. stycznia do 31. grudnia w danym roku. Laureatów wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej przez tajne, dwuetapowe głosowanie. W poprzednich latach zdobywcami w kategorii osiągnięcia życia byli m.in.: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Roman Polański (2003), Janusz Gajos (2016), Jerzy Stuhr (2018) czy Jan A.P. Kaczmarek (2023). Agnieszka Holland jest 3. laureatką kat. osiągnięcia życia po Danucie Szaflarskiej (2013) i Mai Komorowskiej (2020).
„Myślę tutaj o filmie „Pokot”, który dostał nagrodę w Berlinie. A coś, za co, wszyscy ją cenimy najbardziej , za to, że w trudnych czasach w Polsce, reżyserka tak doświadczona i tak utytułowana wezwała swoich współpracowników, młodych, starych, wzięła kamerę i pobiegła robić film w lasach i na bagnach o granicy polsko-białoruskiej i o tym, co w dalszym ciągu dzieje się na tej granicy. To jest przykład takiego dokonania artystycznego, które powinno wszystkim nam świecić na zawsze. I dlatego , tak odczytuję ten werdykt, Agnieszka Holland dostała nagrodę za osiągnięcia życia”- powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej
Agnieszka Holland życiorys i odznaczenia
Polska reżyserka urodziła się 28 listopada 1948r. w Warszawie jako córka polskich dziennikarzy: Ireny Rybczyńskiej i Henryka Hollanda. Ukończyła warszawskie Liceum im. Stefana Batorego i w latach 1966-1971 studiowała na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, po nieudanej aplikacji do łódzkiej szkoły filmowej. Podczas Praskiej Wiośnie, brała udział w strajkach studentów za co została aresztowana na 6 tygodni. Po studiach współpracowała z „Zespołem Filmowym X”. Z Polski wyemigrowała w 1981 r., swoje następne dzieła realizowała w USA, Niemczech i Francji. Była 2 razy nominowana do Oscara za filmy „Europa, Europa” (1990) „Najlepszy scenariusz adaptowany” i „Czarny Jeleń” (2011) w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.
Zielona Granica
Najnowszy i chyba najsłynniejszy film reżyserii A. Holland, „Zielona Granica” poruszał problem kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Pokazywał cierpienie uchodźców i brutalność straży granicznej. Premiera wzbudziła skrajne emocję w wielu Polakach. Środowiska lewicowe najnowsze dzieło przyjęły bardzo ciepło, ale prawica okrzyknęła je kłamliwym i oczerniającym polskie służby. Poseł Pis, Dariusz Matecki opublikował na swoim twitterowym profilu „listę wstydu” z imionami wszystkich aktorów, którzy wcielili się w strażników granicznych. Nagonka na Agnieszkę Holland była opisywana w zagranicznych mediach. „Ohydne i niebezpieczne ataki podczas przygotowań do polskiej premiery 'Zielonej granicy’- pisał w nagłówku portal Variety. Serwis Hollywood Reporter przekazał, że Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych wspiera reżyserkę i potępia ataki prawicowych działaczy. Finalnie „Zielona Granica” doczekała się wielu nagród m.in.: Nagrodę Publiczności na 53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie, nominację do Złotego Lwa i wygraną w aż 7 kategoriach na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jedną ze statuetek zadedykowała aktywistą, którzy pomagają uchodźcom. Najnowsze dzieło reżyserki zdobyło aż 6 nominacji do 26. edycji Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2024.
Czy „Zielona Granica” zostanie laureatem Orłów, tak jak jej reżyserka, dowiemy się 4 marca.
This platform is phenomenal. The magnificent data uncovers the maker’s excitement. I’m shocked and expect additional such astonishing sections.
This site is fabulous. The radiant material shows the maker’s commitment. I’m dumbfounded and anticipate more such mind blowing posts.
This webpage is outstanding. The site owner’s passion is evident in the excellent content. I’m in awe and anticipate reading more amazing pieces like this one.