Plejada młodych gwiazd. Kim są, co robią, skąd ich znamy?
Na polskiej scenie filmowej możemy podziwiać wielu młodych, zdolnych, aspirujących aktorów. Wielu z nich na dobre zakorzeniło się w naszej odbiorczej świadomości. Być może, niektórzy z nich są waszymi ulubionymi artystami? Poznajcie naszych faworytów i sprawdźcie kim są, co robią i gdzie ich poznaliśmy.
Patryk Szwichtenberg
Patryk Szwichtenberg (30 lat) ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Aktywny zawodowo jest od 2003 roku, kiedy dostał się do obsady serialu „Na Wspólnej”. Następnie wystąpił w szeregu innych, równie znanych filmach i serialach, jak np. „Wojenne dziewczyny”, „Chyłka Kasacja”, „Ludzie i Bogowie”.
Największy rozgłos przyniosła mu jednak rola w „Stuleciu Winnych” oraz w „Osieckiej”, w której wcielił się w rolę legendarnego piosenkarza z czasów PRL-u – Seweryna Krajewskiego.
Aktor uchylił rąbka tajemnicy na temat nowej roli. W krótkim wideo zamieszczonym na stronie VOD TVP powiedział:
– Relacja w serialu między Agnieszką Osiecką, a Sewerynem Krajewskim jest tak delikatnie muśnięta, to są takie momenty kiedy powstawały najważniejsze rzeczy stworzone przez ten duet.
Eliza Rycembel
Eliza Rycembel (29 lat) ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Rok 2019 był dla niej pasmem sukcesów. Rycembel została doceniona na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymując nagrodę za drugoplanową rolę „Marty” w filmie „Boże ciało”. Jej rola została również nagrodzona „Orłem” – Polską Nagrodą Filmową w 2020 roku.
Kreacja filmowa Rycembel w filmie „Nina” również została nagrodzona dwukrotnie. Aktorka otrzymała nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (2019 r.) i wyróżnienie Tarnowskiej Nagrody Filmowej (2019 r.).
Artystkę można podziwiać w wielu popularnych filmach i serialach, np. „Belfer”, „Piłsudski”, „Ciemno, prawie noc”. Największą popularność przyniosła jej jednak rola w „Osieckiej”. Odtwórczyni roli słynnej polskiej poetki, Agnieszki Osieckiej, stwierdziła, że „jest to jak dotąd jej największe wyzwanie zawodowe”.
– „Przyjęcie tej roli było bardzo trudną decyzją. Nie jestem zwolenniczką telewizji publicznej. Jest mi przykro, że żyjemy w czasach, gdy poza wyborem scenariusza, reżysera czy projektu muszę jeszcze myśleć, dla kogo to jest produkowane. Weszłam w ten projekt ze względu na postać Agnieszki Osieckiej” – skomentowała.
O samej Osieckiej powiedziała w wywiadzie dla „Zwierciadła”, że – była szczęśliwa, przecież miała tylu cudownych ludzi wkoło i robiła takie fantastyczne rzeczy. Ale potem naszła mnie refleksja, że może było dokładnie na odwrót. Sądzę, że bywała szczęśliwa – w sytuacjach towarzyskich, wśród bliskich i kiedy tworzyła. W swojej samotni pewnie dużo cierpiała i przeżywała, a przynajmniej tak wynika z jej dzienników, kiedy zaś wychodziła do innych – odżywała.
Michalina Olszańska
Właściwie Michalina Olszańska-Rozbicka (29 lat) jest polską aktorką, pisarką, skrzypaczką i wokalistką. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Szopena, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza.
Olszańską-Rozbicką możemy kojarzyć z wielu popularnych seriali telewizyjnych – „Barwy Szczęścia”, „Komisarz Alex” oraz epizodów w „Warsaw by Night”, „Miasto 44”, „Jacku Strongu”, „Anatmii zła”.
Jako pierwszoplanowa aktorka zadebiutowała w filmie fabularnym „Piąte: nie odchodź”. Zagrała w nim piętnastoletnią Romę, która po śmierci matki zapada na tajemniczą chorobę. Jej ojciec, dotąd zdystansowany wobec niej, musi na nowo zacząć budować relacje łączące go z dziewczyną. Film nie zdobył uznania krytyków, ale pokazał, że Olszańska poradziła sobie z pierwszoplanową rolą.
Przełomem jej aktorskiej kariery stały się „Córki dancingu”, musical o dwóch syrenach, które wyszły na brzeg Wisły, by stać się gwiazdami PRL-owskiego klubu z dancingiem. Według pierwotnych założeń, w rolach syren Srebrnej i Złotej wystąpić miały jedenastoletnie dziewczyny – nie dorosłe aktorki.
Sonia Mietielica
Sonia Mietielica (26 lat) jest polską aktorką teatralną i telewizyjną pochodzenia rosyjskiego. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Swoja aktorską karierę rozpoczęła od roli Uirki w „Handlarzu cudów”. Następnie aktorka wystąpiła m.in. w „Wilkołaku”, „Lecie 43”, „Pułapce”, „Maszy”.
Największy rozgłos Mietielicowej przyniosła rola Ew w „Stuleciu Winnych”.
Jest to serial realizowany na motywach bestsellerowej sagi Ałbeny Grabowskiej, pod tym samym tytułem. Jest to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Winnych z Brwinowa, wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku. Wątkiem przewodnim są losy bliźniaczek, Ani i Mani Winnych, które rodzą się na początku I wojny światowej.
Katarzyna Sawczuk
Katarzyna Sawczuk (24 lata) jest piosenkarką, aktorką telewizyjną i filmową. Jako dziecko dwukrotnie wystąpiła w programie „Od przedszkola do Opola’. W 2003 roku zaśpiewała w odcinku z udziałem Katarzyny Gärtner i Haliny Frąckowiak, a w 2005 – w odcinku z Edytą Górniak. W 2009, wystąpiła w drugiej edycji konkursu „Mam talent!”, ale nie przeszła do odcinków na żywo. W tym samym roku wraz z Madoxem i Anią Gogolą nagrała teledysk do coveru piosenki „Na całej połaci śnieg”.
Jako aktorka zadebiutowała w 2012 roku, dołączając do stałej obsady serialu „Hotel 52”, w którym wcieliła się w postać Kasi. W 2014 r. wystąpiła w roli sanitariuszki Zosi w serialu „Czas honoru. Powstanie”. W tym samym roku zadebiutowała także na dużym ekranie w filmie „Miasto 44”. W 2015 zagrała w filmie „Córki dancingu”.
Najnowsze komentarze