Paszporty Polityki 2019 przyznane! Na galę przybyło mnóstwo znanych osób!
Za nami 27. gala rozdania prestiżowych nagród kulturalnych. Statuetki przyznawane są od 1993 roku przez tygodnik opinii „Polityka”. Do grona laureatów „Paszportów” należą m.in. Dawid Podsiadło, Joanna Kulig, Kasia Nosowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski, Jerzy Stuhr czy Kayah. 14 stycznia do tego elitarnego grona dołączyło kolejne 7 osób.
Gospodarzami wydarzenia byli Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński – redaktor naczelny „Polityki”. Na galę przybyło wiele osób ze świata kultury i polityki m.in. Kinga Rusin, Magda Mołek, Joanna Kulig, Monika Olejnik, Marta Kuligowska, Tomasz Lipiński, Katarzyna Zawadzka, Emilian Kamiński, Justyna Sieńczyłło, Daniel Passent, Krzysztof Zanussi.Swoją obecnością zaszczycili nawet Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, i Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wieczór uświetniły występy dwóch wybitnych osobowości polskiej sceny muzycznej – Dawida Podsiadły i Artura Rojka.
Laureaci Paszportów Polityki 2019:
- W kategorii Film: Bartosz Bielenia
- W kategorii Teatr: Weronika Szczawińska
- W kategorii Sztuki wizualne: Weronika Gęsicka
- W kategorii Literatura: Dominika Słowik
- W kategorii Muzyka poważna: Jakub Józef Orliński
- W kategorii Muzyka popularna: Błażej Król
- W kategorii Kultura cyfrowa: Dawid Ciślak
- Nagroda specjalna w kategorii Kreator Kultury: Olga Tokarczuk
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

„za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie”


„za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery”


za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”


„za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci”


„za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę wobec muzyki”

„za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy”


„za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpowania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem”


„za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety”













Opracowały: Katarzyna Tokarz i Luiza Greta Ballo
Fot. Mieszko Piętka, Piotr Podlewski, Jacek Kurnikowski/AKPA
Najnowsze komentarze