Najgłośniejsze polskie filmy 2023 roku, które podbiły serca widzów
Polska branża filmowa w 2023 roku przechodzi niezwykły okres rozkwitu i kreatywności. Od produkcji niezależnych po ambitne projekty studyjne. Polskie kino zdobywa uznanie zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku, przyciągając uwagę widzów swoją autentycznością, głębokimi fabułami i wyjątkową estetyką.
Odważne produkcje, poruszające społeczne i polityczne tematy, zdobywają uznanie u krytyków, jak i widzów. I takim filmem była też tegoroczna “Zielona Granica” reżyserii Agnieszki Holland. Film opowiada o psycholożce, która dołącza do aktywistów wspierających uchodźców przebywających na polsko-białoruskiej granicy. Zdecydowana większość krytyków bardzo pozytywnie ocenia “Zieloną granicę”. Oczywiście znalazły się też głosy przeciwko, film wzbudził liczne kontrowersje polityczne. Maja Ostaszewska, czyli aktorka odgrywająca główną rolę “Julii” w filmie na swoim Instagramie napisała: “Proszę, idźcie i zobaczcie ten film, a potem sami go oceńcie. Nie słuchajcie obrzydliwej politycznej nagonki.”. Może to być odniesienie do nadawanego przed seansem w kinach spotu propagandowego na temat sytuacji na granicy przez MSWiA (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Agnieszka Holland po premierze filmu z powodu ogromnej ilości hejtu musiała otrzymać całodobową ochronę. Niedługo ma otrzymać nagrodę za całokształt twórczości od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles, a na festiwalu filmowym w Wenecji “Zielonej Granicy” już przyznano Green Drop Award.
Polscy reżyserzy i scenarzyści często sięgają po historie, które są ważne dla naszej kultury i dziedzictwa, prezentując je w nowatorski sposób. “Chłopi” reżyserii polki Doroty Kobieli Welchman i anglika Hugh Welchman to dramat rozgrywający się na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych, gdzie śledzimy losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. Zyskał niesamowitą popularność chociażby na Tiktoku, gdzie trendem stały się układy taneczne do piosenki przewodniej filmu “Tańcuj” czy tworzenie stylizacji przypominających głównych bohaterów.
Wyjątkowość adaptacji polega na nałożeniu na siebie klatek malowanych i z planu zdjęciowego, zagranych przez aktorów. Możemy zobaczyć także mnóstwo nawiązań do polskich malarzy takich jak Józefa Chełmońskiego czy Jana Stanisławskiego. Całość tworzy animację, która stała się na tę chwilę najchętniej oglądanym polskim filmem tego roku. Po prostu nie sposób oderwać wzroku od kinowego ekranu. “Chłopi” zostali już nominowani do Oskara przez Polaków w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Ekranizacja została też doceniona podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobyła Nagrodę specjalną oraz Nagrodę Publiczności.
Najnowszy film Romana Polańskiego “The Palace” od czasu premiery w Wenecji ma na serwisie Rotten Tomatoes zero pozytywnych recenzji wystawionych przez krytyków i nazywany jest najgorszym jaki kiedykolwiek reżyser nakręcił. “The Palace” to komedia o grupie ludzi znajdujących się w hotelu w sylwestrową noc 1999 roku i stawiającym czoła zbliżającemu się millenium. Film mierzy się z ogromną falą krytyki, nie było nawet do końca wiadomo, czy będzie grany w polskich kinach. Dystrybucji podjęło się Next Film, aczkolwiek firma nie obnosi się zbytnio z premierą unikając kontrowersji. Czy to zaszkodzi oglądalności w kinach? Jak na razie film zyskuje krytyczne lub obojętne recenzje. Polańskiemu w tej sytuacji nie pomagają kolejne oskarżenia o napaści seksualne z przeszłości. Reżyser stanowczo wszystkiemu zaprzecza, a jego adwokat zapewnia o braku dowodów w sprawie.
Główne nagrody na 48 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trafiły do filmu “Kos” reżyserii Pawła Maślony, czyli widowiskowej historii Tadeusza Kościuszki. W tracie festiwalu budził zachwyt krytyków i publiczności, otrzymał Złote lwy, Nagrodę Dziennikarzy i Stowarzyszenia Kin Studyjnych, nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego Za Granicą oraz nagrodę Jury Młodych. W Polsce będziemy mogli go zobaczyć dopiero 26 stycznia 2024 roku.

Duży sukces osiągnął też thriller psychologiczny “Doppelgänger. Sobowtór” reżyserii Jana Holoubeka opowiadający o agencie służb specjalnych przejmującym tożsamość innego mężczyzny i rozpoczynającym budowanie kariery szpiegowskiej. Film został zdobywcą 6 nagród na Festiwalu w Gdyni. Otrzymał statuetki między innymi za reżyserię, scenografię, zdjęcia i kostiumy. Promowany między innymi reportażami z planu, ukazującymi kulisy powstawania produkcji, książką o tej samej nazwie autorstwa Andrzeja Gołdy i Katarzyny Rygiel z okładką filmową czy też Instagramem grającego główną rolę aktora Jakuba Gierszała.
O “Znachorze” reżyserii Michała Gazdy słyszał prawdopodobnie każdy. Jeszcze przed jego premierą pojawiły się głosy, że może on zniszczyć klasykę polskiego kina. Czy tak się stało, a może przebił kultowego już “Znachora” z 1982 roku? Głosy są podzielone, ale jedno można powiedzieć na pewno: najnowsza adaptacja podbiła serca wielu Polaków. Dobrze znana fabuła opowiadająca o renomowanym niegdyś chirurgu, który stracił rodzinę i pamięć, który dostaje szansę na nowe życie, gdy po latach spotyka swoją córkę dalej przyciąga widzów. Różnice między “dwoma Znachorami” można na pewno zauważyć. W nowym filmie dostajemy bardziej rozwinięte postaci drugoplanowe, zbyt sterylną, czystą scenografię i mocno rozbudowaną historię głównego bohatera, czyli profesora Wilczura. Jedyne co na pewno się zmieniło to angielski, a nie polski tytuł ekranizacji na Netflixie.
W tym roku w kinach mogliśmy zobaczyć także “Świętego” reżyserii Sebastiana Buttnego. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80-tych. Na tę chwilę średnia krytyków na portalu “Filmweb” wynosi 4.6, którzy najbardziej zarzucają filmowi banalność i chaotyczność historii, a także niewykorzystany potencjał. A szkoda, bo reżyser został w 2013 roku laureatem nagrody im. Andrzeja Munka za pełnometrażowy debiut fabularny Heavy Mental. Czy to drugi, tegoroczny, największy zawód filmowy po “The Palace” Polańskiego?

Najnowsze komentarze