Szał Statuetek: Hollywoodzki Huragan Sukcesu Oscarów 2024!
W Hollywood zakończyła się 96. gala Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Film „Oppenheimer” Christophera Nolana został uznany za najlepszy. Polska koprodukcja „Strefa Interesów” zdobyła dwie statuetki. To wieczór pełen emocji, który zapisze się w historii kina.
Magiczny Wieczór w Dolby Theatre: „Oppenheimer” Triumfuje, Polska „Strefa Interesów” zdobywa dwukrotnie, a Ukraina Wpisuje Się w Historię Oscara
Niezapomniana 96. Gala Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej z udziałem Jimmy’ego Kimmela jako gospodarza oraz wyjątkowych prezenterów takich jak: Michelle Pfeiffer, Zendaya, Matthew McConaughey, Nicolas Cage i Al Pacino dostarczyła nie tylko rozrywki, ale także emocji.
Film „Oppenheimer” okazał się prawdziwym królem wieczoru zgarniając siedem z 13 nominacji, w tym nagrodę dla najlepszego filmu. „Biedne Istoty” nie pozostały w tyle zdobywając Oscary w czterech kategoriach spośród jedenastu nominacji. Nieoczekiwany sukces odniósł również film „Strefa Interesów” w brytyjsko-amerykańsko-polskiej koprodukcji zdobywając dwie statuetki, w tym za najlepszy film międzynarodowy.
Historycznym momentem tegorocznej gali było również przyznanie Oscara dla ukraińskiego filmu. „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mstysława Czernowa, ukazujący dramatyczne wydarzenia po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zdobył nagrodę dla najlepszego długometrażowego filmu dokumentalnego – pierwszą w historii dla Ukrainy.
Oskarowy Bal Drugoplanowych Talentów
Da’Vine Joy Randolph świeciła na scenie Dolby Theatre, zdobywając Oscara w prestiżowej kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej za jej niewiarygodną rolę w filmie „Przesilenie zimowe”. W tegorocznej stawce konkurentek znalazły się także Emily Blunt za „Oppenheimera”, America Ferrera za „Barbie”, Jodie Foster za „Nyad” oraz Danielle Brooks za „Kolor purpury”.
Na przeciwnym krańcu aktorskich sukcesów aktorskich pojawił się uznany Robert Downey Jr., który został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego za niezapomnianą kreację w filmie „Oppenheimer”. W gronie nominowanych znaleźli się również Sterling K. Brown za „American Fiction”, Ryan Gosling za „Barbie”, Mark Ruffalo za „Biedne istoty” oraz Robert De Niro za „Czas krwawego księżyca”.
Polska nuta w Oscarańskiej symfonii
Najnowsza polsko-amerykańsko-brytyjska produkcja filmowa „Strefa Interesów” zgarnęła prestiżowego Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Reżyseria Jonathana Glazera ukazuje niezwykłą opowieść o życiu rodzinnym w brutalnej rzeczywistości komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hössa, i jego żony. Ewa Puszczyńska, znana z produkcji takich dzieł jak „Ida” i „Zimna wojna”, stoi po stronie polskiej w produkcji, która zdobyła Grand Prix festiwalu w Cannes, trzy nagrody BAFTA i pięć nominacji do Oscara, obejmując reżyserię, scenariusz adaptowany, dźwięk oraz najlepszy film.
Obraz, zrealizowany w całości w Polsce, otrzymał wsparcie finansowe od studia A24 i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdjęcia do filmu wykonał dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Inspiracją dla „Strefy Interesów” był literacki dzieł wojenny Martina Amisa z 2014 roku.
Za główne role w filmie stanęli Sandra Hueller i Christian Friedel. Konkurencję w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego tworzyły także produkcje: „Ja, Kapitan” – Matteo Garrone z Włoch, „Perfect Days” – Wim Wenders z Japonii, „Śnieżne Bractwo” – J.A. Bayona z Hiszpanii, oraz „Pokój Nauczycielski” – Ilker Çatak z Niemiec. „Strefa Interesów” to nie tylko film, to spektakularna podróż przez historię, wzbogacona narracją, dźwiękiem i wyjątkową realizacją artystyczną.
Najważniejsze Oscary Współczesnego Kina
W wielkim finale 96. Gali Oscarów, Cillian Murphy został uhonorowany Oscarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za niezwykłą kreację w filmie „Oppenheimer”, którego również zasłużenie uznano za Najlepszy Film. W tej emocjonującej rywalizacji konkurowali także Jeffrey Wright za „American Fiction”, Bradley Cooper za „Maestro”, Paul Giamatti za „Przesilenie zimowe” oraz Colman Domingo za „Rustin”.
Emma Stone zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za swoją rolę w „Biedne istoty”, pokonując silną konkurencję m.in. w postaci Lily Gladstone, Carey Mulligan i Annette Bening.
„Oppenheimer” w reżyserii Christophera Nolana sięgnął po tytuł Najlepszego Filmu, zdobywając uznanie zarówno dla twórców, jak i obsady. Konkurencję stanowiły m.in. „Amerykańska fikcja”, „Anatomia upadku”, „Barbie”, „Przesilenie zimowe”, „Czas krwawego księżyca”, „Maestro”, „Poprzednie życie”, „Biedne istoty” i „Strefa Interesów”. Wieczór pełen gwiazdorskich chwil i artystycznego triumfu, który na zawsze wpisze się w historię Hollywood.
Najnowsze komentarze