„Świetnie wypadłeś na castingu, ale niestety jesteś za gruby”- Robert Kudelski opowiada o chorobie
Robert Kudelski, od lat uwielbiany przez widzów serialu „Na Wspólnej”, mimo sympatii swoich fanów wciąż musi mierzyć się z falą hejtu. W wywiadzie dla portalu zdrowie.interia.pl. aktor przyznał, że nawet prestiżowe nagrody nie uchroniłyby go przed krytyką dotyczącą wyglądu. Od lat zmaga się z chorobą otyłościową, a dziś jako ambasador kampanii „Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości” apeluje o większą empatię i troskę o zdrowie.

Choroba
Robert Kudelski jest kojarzony z serialem „Na wspólnej”, gdzie gra rolę Michała Brzozowskiego. Choć cieszy się popularnością i uznaniem, nieustannie musi stawiać czoła hejterskim komentarzom, które najczęściej dotyczą jego wyglądu. Aktor otwarcie mówi o swojej walce z chorobą otyłościową i staje się głosem tych, którzy na co dzień mierzą się z podobnymi problemami. W wywiadzie dla portalu zdrowie.interia.pl aktor opowiada o swojej chorobie, zwracając uwagę na troskę o swoje zdrowie. Przyznaje, że z problemem z nadwagą zmagał się już jako dziecko, jednak w tamtym czasie jego otoczenie nie widziało w tym nic niepokojącego.
Jako dziecko byłem „pulchną maskotką” rodziny, takim „pączuszkiem”. Słyszałem, że te moje kilogramy to przecież nic takiego. Dorośli tłumaczyli sobie – „Jak podrośnie to się wyciągnie”. I dodawali: „Teraz zjedz chociaż mięsko” – tego wszyscy byliśmy uczeni. Nikt nie traktował otyłości jako problemu zdrowotnego.W liceum rówieśnicy wytykali mnie palcami. Byłem ostatni wybierany do drużyny piłkarskiej, bo zakładano, że jak mam nadprogramową masę ciała, to pewnie nie dobiegnę do piłki. To był dla mnie ogromny cios. A ja tymczasem zawsze szybko biegałem, bo mam długie nogi. Paradoksalnie, pod koniec ogólniaka biegałem w sekcji lekkoatletycznej i odnosiłem sukcesy.

Mimo, że aktor od lat mówi otwarcie o swoich doświadczeniach, wciąż spotyka się z ogromnym hejtem dotyczącym jego wyglądu. Sam wyznał, że nawet gdyby dostał niezwykle prestiżową nagrodę, ludzie mówiliby wyłącznie o jego otyłości.
Na początku, gdy nie miałem świadomości, czym naprawdę jest otyłość, tłumaczyłem to sobie ludzką zawiścią. Wiedziałem, że istnieje „kult szczupłości”, zwłaszcza w moim zawodzie, ale wydawało mi się, że to po prostu część branży. Bez względu na to, co robiłem, zawsze pojawiały się komentarze typu: „Gruba świnia”, „Gdzie on się pcha?”. Nawet gdybym zdobył Oscara, to pod informacją o tym byłyby te same teksty.
Okrutne komentarze mają ogromny wpływ na codzienne życie aktora. W najnowszej rozmowie przyznał, nadal nie przegląda się w lustrze, dopóki nie złoży na siebie ubrania. Wywiad z Robertem Kudelskim ma na celu zwrócenie uwagi na problem stygmatyzacji osób zmagających się z otyłością oraz przełamanie stereotypów związanych z tą chorobą. Aktor dzieli się w nim swoją osobistą historią, by pokazać, że za każdym publicznym wizerunkiem kryje się człowiek z własnymi trudnościami, emocjami i walką o zdrowie.

„Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości”
Robert Kudelski jest ambasadorem kampanii „Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości”. To ogólnopolska kampania edukacyjna prowadzona od 2020 roku przez firmę Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Jej celem jest budowanie większej świadomości społecznej na temat otyłości jako poważnej, przewlekłej choroby, która wymaga profesjonalnego leczenia. Inicjatywa zachęca również do prowadzenia otwartej, pełnej zrozumienia i empatii rozmowy na temat tego problemu.
Ze względu na fakt, iż obecnie 21% dorosłych Polek i Polaków choruje na otyłość, w kampanii istotne jest obalanie mitów dotyczących otyłości, które często postrzega się przez pryzmat estetyczny lub jako wynik braku samodyscypliny- podaje kampania „Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości”
Sam aktor przyznaje, że dzięki kampanii odczuwa ogromne wsparcie, które również przekazuje innym osobom, które zmagają się z tą samą chorobą.
Ponadto teraz, dzięki tej kampanii, spotykam się z ogromnym wsparciem i zaufaniem ze strony innych ludzi. Dużo rozmawiam, wsłuchuję się też w cudze historie, czasem bardzo tragiczne. A gdy podchodzą do mnie obce osoby, by podziękować mi za to, że opowiadam o swoich doświadczeniach choroby otyłościowej – to daje mi poczucie sensu.
Więcej informacji o kampanii znajdziesz tutaj: https://ootylosci.pl/

Najnowsze komentarze