Stanisław Mikulski: Legenda polskiego kina i telewizji.
Stanisław Mikulski, urodzony 1 maja 1929 roku w Łodzi, był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, prezenterem telewizyjnym, konferansjerem i działaczem kulturalnym. Zmarł 27 listopada 2014 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i niezapomnianą rolę Hansa Klossa w kultowym serialu „Stawka większa niż życie”.
Wychowywany na łodzkich Bałutach
Mikulski dorastał na łódzkich Bałutach, a dzieciństwo spędził w cieniu II wojny światowej. Po maturze w 1950 roku,w wieku 24 lat zdecydował się na studia aktorskie,zdając eksternistyczny egzamin w Krakowie. Swoją karierę teatralną rozpoczął w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, a następnie występował na scenach warszawskich teatrów: Powszechnego, Ludowego i Polskiego. W 1983 roku dołączył do zespołu Teatru Narodowego.
Pierwszą znaczącą rolę filmową zagrał w dramacie wojennym „Kanał” w 1957 roku. Jednak prawdziwą sławę przyniosła mu rola kapitana Hansa Klossa, szpiega działającego w okupowanej Polsce w serialu „Stawka większa niż życie” (1966-1968). Ta kreacja stała się ikoną polskiej kinematografii i na zawsze wpisała się w pamięć widzów.
Oprócz kariery artystycznej angażował się również w działalność polityczną. W latach PRL-u był członkiem PZPR i pełnił funkcje w strukturach partii. W 1988 roku wyjechał do Moskwy, gdzie objął stanowisko dyrektora Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej.
Po upadku komunizmu powrócił do Polski i kontynuował karierę aktorską. Występował w filmach i serialach, m.in. w „Misie” (1984), „Sekrecie Enigmy” (2001) i „Tajemnicy Enigmy” (2003), a także w popularnych polskich serialach „Samo życie” (2002-2010) i „Złotopolscy” (1997-2010). W 2012 roku ponownie wcielił się w postać Hansa Klossa w filmie kinowym „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” w reżyserii Patryka Vegi.
Stanisław był również znanym prezenterem telewizyjnym i konferansjerem. Prowadził m.in. teleturniej „Koło Fortuny” w TVP2 (1995-1998) oraz program „Supergliny” w TVN. Wielokrotnie występował jako konferansjer na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Stanisław Mikulski zmarł 27 listopada 2014 roku w Warszawie w wieku 85 lat. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odznaczony licznymi nagrodami państwowymi i branżowymi, pozostaje ikoną polskiej sceny teatralnej i filmowej.
Miłość odnaleziona po stracie
„Jest to dla mnie nagroda za wszystko, co mnie złego w życiu spotkało” – mówił Stanisław Mikulski o swojej trzeciej żonie, Małgorzacie Błoch-Wiśniewskiej w jednym z wywiadów.
Życie uczuciowe Stanisława Mikulskiego nie było usłane różami. Po rozwodzie z pierwszą żoną i śmierci dwóch synów z drugą wydawało się, że aktor nie odnajdzie już szczęścia. Jednak los miał dla niego inne plany.
Jego pierwszą żoną w latach 1954–1966 była Wanda. Z tego małżeństwa miał swojego jedynego syna, Piotra.
Pózniej na planie serialu zapoznał się z Jadwigą Rutkiewicz.
Poznani na planie „Stawki większej niż życie” Jadwiga Rutkiewicz i Stanisław Mikulski wzięli ślub w 1970 roku. Małżeństwo doczekało się dwóch synów, Bartłomieja i Grzegorza, którzy niestety zmarli tuż po porodzie z powodu rzadkiej choroby – ziarnicy. Choroba żony również postępowała, a Mikulski do końca opiekował się nią, aż do jej śmierci w 1985 roku.
W 1988 roku Mikulski wyjechał do Moskwy, gdzie objął stanowisko dyrektora Polskiego Centrum Kultury. Tam poznał Małgorzatę Błoch-Wiśniewską, nauczycielkę muzyki wychowującą samotnie córkę Katarzynę. Mimo 23-letniej różnicy wieku, między nimi od razu zaiskrzyło.
Wspólnie z Małgorzatą i jej córką Katarzyną spędzał czas na emeryturze ciesząc się naturą i rodziną. Miał świetny kontakt z wnukami i dziećmi z obu swoich małżeństw. Zmarł w 2014 roku otoczony miłością bliskich.
Najnowsze komentarze