Siostry Popławskie- podwójny talent, podwójna pasja
Siostry Popławskie to niezwykle utalentowane polskie aktorki. Zarówno Aleksandra, jak i Magdalena zdobyły szerokie uznanie w kraju, jak i poza jego granicami. Jak wygląda ich kariera?
Aleksandra Popławska
Aleksandra Popławska ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną na Wydziale Aktorskim we wrocławskiej filii. Jest aktorką w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (2000–2007 i od 1 sierpnia 2018 roku). Prywatnie w jednym z wywiadów powiedziała:
Do ostrej krytyki jestem przyzwyczajona, wasza gazeta miażdżyła mnie regularnie, tak że właściwie dawno powinnam zrezygnować z zawodu. (…) Po takich doświadczeniach moim mottem życiowym stały się słowa Krzysztofa Kieślowskiego: „Ważne, żeby iść”. (…) Ten zawód to nie „hop-siup z kotem na czerwonym dywanie”, jak pisała Masłowska. To ciężka praca, życie na walizkach, jedzenie w biegu, brak snu, stres, nieustanna krytyka, uśmiechanie się na ściankach, malowanki, przebieranki. Ale zdarzają się też piękne momenty i przygody typu Wataha. Dla nich warto żyć. – Gazeta Wyborcza, 18 listopada 2017
Prywatnie jest żoną Marka Kality, polskiego aktora filmowego i teatralnego, z którym ma córkę Antoninę.
Największe role
Aleksandrę Popławską możemy zobaczyć w produkcjach, takich jak: „Wataha”, „Belfer”, „Kobiety mafii”, „Szadź”. Jej największa rola teatralna to zdecydowanie spektakl telewizyjny „Generał” (2018), w którym objęła trzy funkcje. Za swoją twórczość została wiele razy nagradzana:
2001: nagroda aktorska na XLI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Warii w „Wiśniowym sadzie” Antona Czechowa w Teatrze Polskim we Wrocławiu
2002: nagroda na II Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu za rolę Tani w „Czwartej siostrze” Janusza Głowackiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu
2009: nagroda na IX Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu za rolę Małej Metalowej Dziewczynki w spektaklu „Między nami dobrze jest” Teatru Rozmaitości w Warszawie
Magdalena Popławska
Magdalena Popławska ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Podobnie jak siostra, była związana z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Od 2008 jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Przełomem w jej karierze było zastępstwo za Maję Ostaszewską (która urodziła dziecko) w warszawskim Nowym Teatrze w „Aniołach w Ameryce”.
Wierzę na pewno w to, że aktorstwo nie polega tylko na graniu. Czuję, że w tym zawodzie trzeba szukać czegoś więcej. Szukać… choćby odpowiedzi na podstawowe pytania, jakie człowiek sobie zadaje, od kiedy jest na świecie. -„Zwierciadło” nr 6/1928, czerwiec 2007
Prywatnie była w związku z Bartłomiejem Topą. Ze związku z Piotrem Fiedlerem urodziła córkę Zofię.
Filmografia
Aktorka znana jest z ról w produkcjach takich jak: „Doskonałe popołudnie”, „Wulkan”, „Jestem mordercą”, „Diagnoza” czy „53 wojny”.
Aktorka zagrała również w „Ataku paniki” (2017) Pawła Maślony – wcieliła się w singielkę usiłującą odzyskać byłego ukochanego. Właśnie za tę rolę została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki drugoplanowej w Gdyni. Pozostałe, wybrane nagrody:
2011: Września – Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” – Jańcio Wodnik za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Dwa ognie”
2017: Wrocław – 6. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa – Złoty Szczeniak za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Atak Paniki”
2018: Wrocław – 7. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa – Złoty Szczeniak za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „53 wojny”
Siostry Popławskie stanowią ważną część współczesnego polskiego teatru i kina. Aleksandra ceniona jest za subtelność, natomiast Magdalena za ekspresję i energiczność. Obie są rozpoznawalnymi aktorkami swojego pokolenia. Ich ambicja i talent inspirują nowych, niedoświadczonych jeszcze artystów.
Najnowsze komentarze