Serial „1670” nowym „The Office”, ale w XVII wieku?
Nowy polski serial numerem jeden w rankingu oglądalności Netlixa, dzięki błyskotliwym dialogom, oryginalnej satyrze, pięknym kostiumom oraz scenografii.
Serial „1670” to satyryczna komedia, w której szlachcic z wybujałym ego pragnie zostać najsławniejszym Janem Pawłem w historii Polski. Ciągle jednak musi stawić czoło kłótniom w rodzinie i konfliktom z chłopami co utrudnia mu osiągniecie marzenia. Jan Paweł Adamczewski musi, także ciągle rywalizować z Andrzejem, właścicielem tej „mniejszej połowy wsi”, którego bezwzględnie nienawidzi. Całość historii dopełniają przydarzające się młodemu sarmacie „przygody” i wyzwania, z którymi musi się co dzień mierzyć.
Reżyserami serialu są Maciej Buchwald i Kordian Kądziel. „1670” przypomina nieco polską wersję „The Office”, co nie jest przypadkiem. Jakuba Rużyłło pracował przy oby dwóch serialach jako scenarzysta. Widzowie dostali to samo patrzenie się w kamerę po puencie żartu czy nawet jedną postać, pomocnika kowala łudząco podobnego do Franka z „The Office”. Podobne zabiegi w scenariuszu okazały się naprawdę dobrym pomysłem. Widzowie nie wiedzą czy zaraz umrą z zażenowania czy wybuchną głośnym śmiechem.
Gra aktorska stoi na wysokim poziomie, szczególnie zwracają na siebie uwagę Bartłomiej Tołpa grający główną postać Jana Pawła oraz wcześniej wspomniany Litwin, pomocnik kowala zagrany przez Kiryła Pietruczoka. Każda z postaci ma świetnie napisane kwestie, które oddają ich unikalne charaktery.
Serial „1670” tak naprawdę obnaża Polaków z ich wad i stereotypów powtarzanych latami o nich czy wypowiadanych przez nich samych. Teksty typu „Brałem udział we wszystkich najważniejszych klęskach naszej armii ostatniej dekady. Siedem razy błagałem wrogów o litość. Sześć razy udawałem martwego. O takich jak ja piszą pieśni” czy „Bóg, honor, ojczyzna – trzy najczęstsze przyczyny zgonów polskich szlachciców” w kontekście serialu rozbawiają do łez.
Zamiast kolejnej nudnej opowieści o dawnej Polsce otrzymujemy zabawną i szaloną historię, której mająca miejsce w XVII wieku fabuła pokazuje szlacheckie zadufanie i chłopską niedolę. Nawet w komediowym kontekście, „1670” z sukcesem przemyca istotne społeczne przesłanie co może wyjaśniać tak dużą oglądalność. Okazuje się, że komedia może być skutecznym narzędziem do przekazywania ważnych treści.
Najnowsze komentarze