Poznajcie autorkę Stulecia Winnych! Dlaczego zaczęła pisać, co robi w wolnym czasie i jakie są jej ulubione dania?
Ałbena Grabowska napisała wiele książek ale zasłynęła najbardziej jako autorka sagi rodzinnej Stulecie Winnych. Właśnie mamy okazję oglądać trzeci sezon serialu realizowanego na podstawie tej powieści. Chociaż obie te produkcie różnią się trochę wciągają podobnie. W serialu pojawili się nowi bohaterowie, a niektóre wątki z książki nie zostały rozwinięte na ekranie telewizji. Najlepiej przeczytać trylogię i obejrzeć produkcję. W planach jest realizacja czwartej części, która zacznie się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Będzie to ostatni sezon i pożegnamy się z bohaterami Stulecia Winnych. Mamy jeszcze na to rok, bo serial ukaże się zapewne na wiosnę 2022 roku.
Autorka tego bestselleru przyznaje, że nie planowałam zostać pisarka chociaż pisanie towarzyszyło jej od najmłodszych lat. Jako lekarz publikowała mnóstwo prac naukowych.Na początku Ałbena postanowiłam napisać książkę o swoim rodzinnym kraju Bułgarii, skąd pochodził jej ojciec. Sama urodziła się już w Polsce, w Pruszkowie i tutaj dorastała. Do Bułgarii jeździła co roku na całe wakacje. Miała tam możliwość poznać ten kraj z zupełnie innej strony niż turysta. Jednego dnia widziała w księgarniach przewodniki które opowiadały o Toskanii czy Prowansji. To ją zmobilizowało aby przelać na papier swoje wspomnienia, ciekawostki i pokazać piękno Bułgarii. Nawet nie myślała o tym, że ktoś się tym zainteresuje. Chciała sama ją wydać dla dzieci, znajomych. Na szczęście wysłała tekst do czterech redakcji i dwie zaproponowały jej współpracę. W 2011 wyszło „Tam gdzie urodził się Orfeusz”, którym zadebiutowała na rynku. Potem poproszono o bajkę terapeutyczną, a następnie syn zażyczył sobie coś dla siebie. W ten sposób rozpoczęła cykl opowieści o Julku i Mai. Jednocześnie przez osiem lat pisała do rubryk poradnikowych z dziedziny medycyny w gazetach takich jak: Tele tydzień, Życie na gorąco, Halo, Claudia. Publikowała też opowiadania o miłości i historie z życia pacjenta.
Ałbena pięknie rozwinęła się jako pisarka chociaż na co dzień przyjmuje pacjentów w przychodni w podwarszawskim Brwinowie. Skończyła Akademię Medyczną w Warszawie i ma dwie specjalizacje z: neurologii i epileptologii. Dzięki temu w jej opowieściach możemy śledzić losy lekarzy i poznawać tajniki wiedzy medycznej. Do wątków historycznych zagląda do źródeł, bo jak twierdzi historii nie można przekłamać.
Często ludzie pytają autorkę czy historie w Stuleciu Winnych zostały zaczerpnięte od jej dziadków, pradziadków. Ałbena przyznaje, że całą rodzinę wymyśliła.
– Stworzyłam ją od podstaw, dałam życie tym kobietom, mężczyznom i dzieciom, które rosły i zmieniały się. Wrzuciłam te postaci w burzliwe polskie dzieje i pokierowałam nimi trochę.
Jej wyobraźnia pracowała cały czas. Kiedy siedziała w domu z dziećmi i odwoziła je do szkoły, a potem nastawiała obiad wymyślała swoich bohaterów. Układała sobie wszystko w głowie i następnie robiła szkic na papierze aby przejść do pisania.
– Wychowałam się w małym mieszkaniu w bloku, mama grała na instrumencie, a tata słuchał radia. Telewizor „grał” bez przerwy. Nie miałam problemu ze skupieniem się na książce czy lekcjach.
W ciągu dziesięciu lat pisarka wydała ponad 20 książek dla dzieci i dorosłych. Ostatnią pozycją jest powieść pt. „Rzeki płyną jak chcą”. To historia trzech sióstr, których życie skomplikowały wojna i miłość.
Ałbena Grabowska ma trójkę dzieci: Julka, Alinę i Franka. Do tego w ich domu w Brwinowie mieszkają cztery koty i pies. W wolnym czasie dużo czyta, chodzi na spacery, słucha muzyki. Uwielbia dania kuchni rodopskiej, ale i risotto, sushi, kalmary.
– Jednak potrawy z kuchni mojego dzieciństwa jadam kiedy jestem w Bułgarii. Mój ulubiony kaczamak to rodzaj mamałygi. Jest zrobiony z mąki kukurydzianej ugotowanej z wodą i oliwą. Banica to placek z cienkich liści ciasta przekładanych owczym serem i jajami. Z kolei klin to dwa liście ciasta przełożone masą ryżową z jajami. Polecam i zapraszam do Bułgarii – opowiada Ałbena Grabowska
Wszystkie pozycje autorki:
- O małpce, która spadła z drzewa, Wydawnictwo TacyJakJa.pl, data wydania: 2010
- Tam, gdzie urodził się Orfeusz, Wydawnictwo Zwierciadło, 2011
- Julek i Maja w labiryncie, Wydawnictwo Akapit Press, 2011
- Coraz mniej olśnień, Wydawnictwo MWK Sp. z o.o., 2012
- Julek i Maja. Powrót do gry, Wydawnictwo Akapit Press, 2012
- Julek i Maja. Podróż w nieznane, Wydawnictwo Akapit Press, 2013
- Julek i Maja. Misja w czasie, Wydawnictwo Akapit Press, 2014
- Lot nisko nad ziemią, Wydawnictwo Zwierciadło, 2014[13]
- Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli, tom 1, Wydawnictwo Zwierciadło, 2014
- Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli, tom 2, Wydawnictwo Zwierciadło, 2015
- Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli, tom 3, Wydawnictwo Zwierciadło, 2015
- Coraz mniej olśnień, Wydawnictwo Zwierciadło, 2015 – wznowienie
- Lady M., Wydawnictwo Zwierciadło, 2016[14]
- Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty, tom 1, Wydawnictwo Zwierciadło, 2016
- Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany, tom 2, Wydawnictwo Zwierciadło, 2016
- Alicja w krainie czasów. Czas odzyskany, tom 3, Wydawnictwo Zwierciadło, 2017
- Ostatnia chowa klucz, Wydawnictwo Zwierciadło, 2017[15]; kryminał
- Kości proroka, Wydawnictwo Marginesy, 2018
- Matki i córki, Wydawnictwo Marginesy, 2019
- Doktor Bogumił, Wydawnictwo Marginesy, 2020
- Rzeki płyną, jak chcą, Wydawnictwo Rebis, 2021
Najnowsze komentarze