Polska zachwyciła jurorów na Eurowizji 2026. Alicja Szemplińska z sukcesem w finale
Jubileuszowa, 70. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji przyniosła ogromne emocje aż do ostatnich sekund finału w Wiedniu. Zwycięstwo niespodziewanie zdobyła Bułgaria z utworem „Bangaranga”, wyprzedzając Izrael i Rumunię. Polska reprezentantka Alicja Szemplińska zakończyła konkurs na 12. miejscu, zdobywając uznanie jurorów i świetne recenzje po występie z piosenką „Pray”.

Bułgaria sensacyjnym zwycięzcą Eurowizji 2026
W sobotni wieczór oczy całej Europy zwrócone były na Wiener Stadthalle w Wiedniu, gdzie odbył się wielki finał 70. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu największym faworytem do zwycięstwa była Finlandia, a wysokie miejsca przewidywano także Australii i Izraelowi. Ostatecznie jednak to Bułgaria okazała się bezkonkurencyjna.

Reprezentująca ten kraj Dara z energetycznym utworem „Bangaranga” zdobyła aż 516 punktów. Drugie miejsce zajął Izrael z wynikiem 343 punktów, natomiast podium uzupełniła Rumunia, która zakończyła rywalizację z dorobkiem 296 punktów. To historyczny sukces dla Bułgarii, ponieważ kraj ten po raz pierwszy wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, Bułgarzy wrócili do konkursu po czteroletniej przerwie i od razu sięgnęli po najwyższe trofeum.

Alicja Szemplińska zachwyciła jury
Polskę podczas tegorocznej Eurowizji reprezentowała Alicja Szemplińska z poruszającą balladą „Pray”. Wokalistka już po półfinale była wymieniana jako jedna z artystek, które mogą sprawić niespodziankę. Jej niezwykle emocjonalny występ i mocny wokal zrobiły ogromne wrażenie na jurorach. W finale Szemplińska wystąpiła z numerem 18. i zdobyła łącznie 150 punktów, co przełożyło się na 12. miejsce w klasyfikacji końcowej. Szczególnie dobrze Polska poradziła sobie w głosowaniu jury. Alicja otrzymała aż 123 punkty od ekspertów, w tym maksymalne noty od Austrii, Niemiec, Mołdawii i Belgii. Znacznie słabiej wypadło głosowanie widzów, którzy przyznali Polsce jedynie 17 punktów. Mimo to występ Alicji został bardzo ciepło przyjęty przez fanów konkursu i komentatorów muzycznych.

Wzruszająca reakcja polskiej reprezentantki
Tuż po ogłoszeniu wyników Alicja Szemplińska zwróciła się do fanów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie kryła wzruszenia i dumy z osiągniętego rezultatu.
Bardzo dziękuję wam za każdy głos. Mamy legendarny wynik w historii Polski. Cztery dwunastki od jury — tego jeszcze nie było. Dziękuję wam. Szykujcie się na kolejne rzeczy. Kocham was
Powiedziała artystka. Po finale w sieci pojawiły się także nagrania pokazujące reakcję wokalistki na kolejne maksymalne noty od jurorów. Widać było ogromną radość i emocje towarzyszące reprezentantce Polski.



