Ostatnia rola Emiliana Kamińskiego przed jego śmiercią
Nareszcie fani kultowego serialu „U Pana Boga…” doczekali się premiery czwartej odsłony cyklu w reżyserii Jacka Bromskiego. Zagrał w niej niezapomniany Emilian Kamiński.
Jakie perypetie czekają bohaterów tej edycji, do grona których dołączyła Aleksandra Grabowska jako archeolożka oraz Karol Dziuba – przystojny, młody prawnik? Jakie tajemnice w Królowym Moście odkryje młoda studentka archeologii i jakie będą tego konsekwencje? Nie zdradzę, ale zachęcam do obejrzenia filmu.

To może być prawdziwa uczta dostarczająca inteligentnego humoru, urokliwych podlaskich krajobrazów. To także rozwijający się wątek miłosny między dwojgiem młodych bohaterów. Ukazane są także współczesne realia polityczno-społeczne naszego kraju. Myślę, że film będzie dobrym relaksem dla młodych i starszych, którzy będą mogli porównać obrazy z poprzednich serii.
W obsadzie filmu znaleźli się wybitni polscy aktorzy. W roli przyjaznego proboszcza zobaczymy Krzysztofa Dziermę, komendanta policji – Andrzeja Zaborskiego, ponadto Andrzeja Seweryna, Małgorzatę Sadowską i innych, a także wspomniany wcześniej młody duet aktorów.

Jaką postać odegrał niezapomniany aktor?
W filmie rolę burmistrza Jerzego Bociana zagrał Emilian Kamiński. Jako przedstawiciel administracji samorządowej brał czynny udział w działaniach zmierzających do uzyskania niepodległości i niezależności terytorialnej przez Królowy Most. Zmarł w roku 2022, tuż przed zakończeniem zdjęć do nadchodzącej produkcji, co oznacza, że jest to ostatnia kreacja aktorska w jego dorobku.

Reżyser Jacek Bromski wspomina aktora: „na łożu śmierci powiedział do żony, że na szczęście wszystko najważniejsze nakręcił. Bardzo mu zależało na tej roli. Grając męczył się, płuca odmawiały posłuszeństwa, ale dał z siebie wszystko”. Polska kultura straciła wszechstronnego, utalentowanego aktora filmowego i teatralnego oraz reżysera. Emilian Kamiński był to człowiek o wielkim sercu, założyciel Teatru Kamienica oraz fundacji ATUT wspierającej twórcze inicjatywy teatralne. Wspierał i organizował samodzielnie liczne akcje dobroczynne i charytatywne, np.”Dni Uśmiechu”( warsztaty teatralne i artystyczne dla dzieci z ośrodków opiekuńczych), koło teatralne osób bezdomnych, wspierał Festiwal Teatralny dzieci z zespołem Downa MAGiK. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury”, Złotym Medalem „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Działalność dobroczynną i charytatywną rozpoczętą przez Emiliana Kamińskiego kontynuuje jego żona Justyna Sieńczyłło. Przejęła również stery w zarządzaniu Teatrem Kamienica. W nowej komedii Jacka Bromskiego zobaczymy ją w epizodycznej roli Wandy – sekretarki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Po premierze aktorka starała się przekazać motto życiowe męża Emiliana: „ …. najważniejsze jest życie, samo życie. Docenienie. Emilian zawsze to mówił – życie jest najwyższą wartością, nie ma nic cenniejszego niż życie”.
Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych we współpracy z Telewizją Polską SA, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Najnowsze komentarze