Nie żyje znany kompozytor. Miał 86 lat
Zmarł Krzysztof Penderceki, najwybitniejszy współczesny polski kompozytor i dyrygent. O jego śmierci poinformowało Radio Kraków powołując się na informacje od rodziny artysty.
Krzysztof Penderecki, przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej w latach 60. XX wieku, urodził się w 1933 roku w Dębicy. Wychowywał się w rodzinie o ormiańskich korzeniach. Początkowo brał lekcje gry na fortepianie, następnie na skrzypcach, a kompozycji uczył się od Franciszka Skołyszewskiego. W latach 1955-1958 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna), gdzie później został wykładowcą.
Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory „Tren Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”. Ten drugi powstał z okazji 700-lecia katedry w Muenster. Do jego wielkich dzieł należą też opera „Diabły w Loudun” czy chóralne dzieło „Polskie Requiem”, którego kolejne części upamiętniają ważne postacie z historii Polski. Muzyka polskiego kompozytora była wykorzystywana w wielu produkcjach filmowych, np. „Egzorcysta” Williama Fredkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.
Krzysztof Penderecki ma na swoim koncie cały szereg odznaczeń i nagórd, m.in. pięciokrotnie nagrodę Grammy, Order Orła Białego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO, Order Za Zasługi Dla Kultury (Księstwo Monako), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wiele polskich i zagranicznych i polskich uczelni nadało mu tytuł Doktor honoris causa. Lista osiągnięć Krzysztofa Pendereckiego jest bardzo długa. Kompozytor zostawił po sobie ogromne dziedzictwo.
Najnowsze komentarze