Innowacyjne podejście w malarstwie. Szczera rozmowa z Wiktorią Bugaj.
Wiktoria Bugaj to młoda artystka, która z sukcesem łączy w swojej twórczości różne style i tematy. Jej obrazy zachwycają dopracowaniem detali, bogatą kolorystyką i głębokim przesłaniem. W rozmowie z nami opowiada o swojej pasji, inspiracjach i planach na przyszłość.
Jak Wiktoria Bugaj odnalazła swoją artystyczną drogę?
Wiktoria Bugaj już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sztukami plastycznymi. Fascynowały ją pierwsze materiały plastyczne, różne faktury oraz zabawa kształtem i kolorem. Nigdy nie przypuszczała, że dziecięce hobby może przekształcić się w pasję na całe życie.
Dorastając, Wiktoria odkryła w sobie wyjątkową wrażliwość oraz unikalne spojrzenie na piękno, które pomagały jej przenosić wizje na płótno. Samodzielnie zgłębiała historię sztuki, uczyła się nieszablonowego łączenia kolorów oraz technik uchwytywania ludzkiego ciała. Dzięki zamiłowaniu do sztuki, Wiktoria odnalazła swój unikalny styl, którym chce dzielić się z innymi. Postanowiła prowadzić kursy malarstwa oraz rozpoczęła sprzedaż swoich prac, realizując swoją artystyczną pasję.
Rozmowa z utalentowaną Artystką
Jakie obecnie są Pani relacje z mamą?
Moja mama jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją. Wiem, że działa to z wzajemnością. Nie ma pomiędzy nami żadnych tematów tabu. Bardzo się cieszę, że ta relacja tak wygląda i jest ona wyjątkowa.
Jak wspomina Pani dzieciństwo? Jakie ono było?
Dzieciństwo wspominam bardzo dobrze. Głównie łączę je z moim kuzynem, z którym spędzaliśmy większość czasu na zewnątrz. Bawiliśmy się mieczami, oglądaliśmy „Władcę Pierścieni”, robiliśmy wiele kreatywnych rzeczy. Pamiętam, że w wakacje co drugi dzień siadaliśmy i próbowaliśmy tworzyć jakiś biznes, pisać książki. Było ono niezmiernie kreatywne i szczęśliwe. Był to wspaniały czas. Tak jak w każdej rodzinie u nas też zdarzały się problemy rodzinne, ale bardzo dobrze one na mnie wpłynęły, ponieważ dały mi możliwość rozwoju.
Skąd czerpie Pani inspirację do swoich prac?
Są to dwie kwestie. Jedna to zamówienia dla moich klientów, gdy realizuje ich pomysły. W międzyczasie wykonuje pracę, że ja robię dla siebie prace autorskie. Oczywiście, też je sprzedaje. Nie mam jednego źródła inspiracji, ponieważ ja w życiu interesuje się bardzo wieloma rzeczami. Jest to zarówno historia i natura. Połączenie tego wszystkiego w jeden kontent jest dość dużym wymaganiem dlatego moje prace są różne z uwagi na to, że ja jestem w różnym etapie życia, zainteresowana czymś innym, więc jakby te moje prace są podróżą tematyczną. Wyjściowo chciałabym się skupiać na tworzeniu obrazów historycznych, które mają na celu naukę młodszego pokolenia i zachęcenia ich do historii. Również chciałabym skupić się na malowaniu obrazów z kwiatami, które są bliskie mojemu sercu. Jak pamiętam od najmłodszych lat ten motyw mi towarzyszy.
Jakie techniki malarskie Pani preferuje i dlaczego?
Maluje często farbami olejnymi, które są u malarzy używane od wieków. Mam do nich największych sentyment. Te farby dają również więcej możliwości. Natomiast przy obrazach abstrakcyjnych eksperymentuje z różnymi materiałami, które czasami można ze sobą złączyć, a czasami nie. Stają się wtedy one jedną wielką zagadką.
Czy jest jakiś artysta, którego twórczość szczególnie Pani ceni i dlaczego?
Najbardziej cenie sobie Jana Matejko. To co on robił jest niesamowite. Jest on dla mnie ogromnym autorytetem w świecie malarskim z uwagi na wiedzę, którą zdobywał, gdy musiał wykonywać te obrazy, jak i również jego umiejętności. Niezwykle to wszystko mi imponuje i mam nadzieję, że kiedyś stworze coś równego albo podobnego jego warsztatu. Drugim moim autorytetem jest Zdzisław Beksiński, ponieważ był on bardzo nietuzinkowy i jego prace pod względem detali są dopracowane. Wizjonerstwo, w każdej jego pracy jest ponad przeciętne, wręcz mistrzowskie.
Jaki jest Pani ulubiony obraz, który sama Pani stworzyła i dlaczego?
Jest to akt Izabeli Czartoryskiej, ponieważ to był pierwszy taki historyczny obraz na poziomie, który mnie satysfakcjonował po latach praktyki malarskiej. Jest on zalążkiem obrazów, które w przyszłości chciałabym bardzo malować. Fajnie on wygląda, a dodatkowo on jest kluczem do otwarcia drzwi związanych z historią Czartoryskiej. Mam nadzieję, że obraz ten przyciąga uwagę, ponieważ jest łatwy do zapamiętania przez kontrowersje aktu ( piersi ).
Czy zdarza się Pani, że tworzy obrazy na zamówienie?
Tak, maluję na zamówienie. Jest to większość obrazów, które maluję. Jest to wspaniałe, że jest tyle chętnych na moje obrazy, abym wykonywała je dla nich. Niestety, nie mam tak dużo czasu na realizowanie sowich projektów. Praca w pracowni pełną parą. Mam plan, aby w niedługim czasie kilka sowich projektów pokazać, a narazie cały czas wykonuje zamówienia.
Jakie są Pani wymarzone plany na przyszłość związane z malarstwem?
Jest to zdecydowanie wystawa i wernisaż, ponieważ do tej pory albo obraz sprzedawałam, który namalowałam lub był na zamówienie. Mam nadzieję, że byłaby to kolekcja związana z obrazami historycznymi lub innymi. Na pewno to są takie najbliższe moje plany w przyszłości. Pomysłów mam mnóstwo m.in. jest to rozwój mojego warsztatu, żeby być jeszcze bardziej wydajną, efektowną w sowich pracach.
Co chciałaby Pani powiedzieć początkującym malarzom?
Powiedziałabym, aby się nie bali spróbować, ponieważ kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Wiem, że dużo osób chce, ale ma obawy. Na pewno też muszą pamiętać o ćwiczeniach, żeby się nie zniechęcali po pierwszych wpadkach, bo one muszą być. Na tych porażkach najwięcej się uczymy i są one dla nas najbardziej budujące. Więc po prostu ćwiczyć i robić swoje, a w momencie kiedy w środku będzie spokój i harmonia to wszystko dookoła zacznie się również układać. Trzeba zaufać i skupić się na sobie, bez zazdrości i dołowania się, bo ktoś robi coś lepiej.
Jaka jest Pani ulubiona forma malarstwa?
Uwielbiam farby olejne i eksperymentowanie z różnymi technikami. Ja mam takie podejście, że progres oznacza zmianę. Człowiek przez całe życie również się zmienia i jego upodobania dlatego ja nie lubię się wiązać z jedną tematyką tylko w zależności od tego jak aktualnie wygląda moje życie i co mnie interesuje to również przedstawiam na płótno. Myślę, że za jakiś czas mi się to upodobanie zmieni. To mnie na pewno wyróżnia na tle innych artystów, ponieważ każdy ma jeden styl, a ja uważam, że jest do pewnego rodzaju ograniczenie. Szczerze mówiąc nie do końca mi się to podoba. Więc nie mam ulubionej formy malarstwa. Lubię robić bardzo wiele rzeczy, zarówno w życiu prywatnym i malarstwie.
Czy maluje Pani głównie z natury, czy z wyobraźni?
70 % z natury, ponieważ są to również obrazy na zamówienie kiedy mama gotowy obraz przed sobą. Też robię projekty swoich obrazów. Mam na tablecie jakiś kwiat czy zdjęcie, które chce sobie przemalować. Malowanie z natury uwielbiam. Jest to bardziej forma ćwiczenia kiedy muszę jednak swój mózg sprawdzić. Całą tą moją wizję w głowie muszę przełożyć tak samo, jak i pada światło : gdzie jest, a gdzie go nie ma, więc jest to taki trening większy. Bardzo lubię go robić.
Jakie znaczenie ma dla Pani malarstwo?
Malarstwo jest pewnym sensie mną. Jest nieodłączną formą mojego życia. Traktuje je, zarówno jako miejsce, w które mogę uciec od otaczającego mnie świata, kiedy mogę wyrazić swoje poglądy oraz na tym zarobić i wykonać zamówienie. Ja utożsamiam się w pewnym sensie z malarstwem. Jest dla mnie bardzo ważne.
Czy w swojej twórczości porusza Pani jakieś szczególne tematy lub idee?
W swojej twórczości do tej pory poruszałam tematy historyczne. Właśnie po to, żeby pokazać innym, że ta historia która w szkole była taka nie fajna i nudna to tak naprawdę to ona nie jest taka. Niesie ona w sobie tyle ciekawych i śmiesznych historii, które możemy przedstawić w obrazie, żeby właśnie zachęcić niektórych nauczenia się jej. Z tego co zauważyłam, wśród moich znajomych, obserwatorów świetnie się to sprawdza i dużo osób dzięki filmikom, które przedstawiają lub obrazom jest łatwiej historię zapamiętać.
Czy malarstwo jest dla Pani sposobem na życie, czy też hobby?
Malarstwo jest moim sposobem na życie, ale także i moim hobby. Czasami jest ono dla mnie przyjemne i mam z niego ogromną satysfakcje, a czasami jest dla mnie ciężkie. Jest to odłączenie strefy emocjonalnej kiedy trzeba się faktycznie skupić na pracy i nie jest łatwo. Jest to fizyczna praca, plus zarządzanie Instagramem , marketingiem czy pakowaniem przesyłek i następnie ich wysyłanie. To nie jest tylko malowanie, ale cała otoczka, która się z tym wiąże. Bardzo duża złożoność i odpowiedzialność. Także, przeważnie jest to moja praca, a czasami hobby.
Co Pani zdaniem jest najważniejsze w malarstwie?
Dla każdego jest to sfera indywidualna, bo dla niektórych może to być np. ucieczka od problemów czy sposób na życie. Natomiast jeśli chodzi o mnie, co dla mnie jest ważne w malarstwie to na pewno poznanie siebie, tego co się lubi, a następnie dzieła, żeby były autentyczne nie tylko ze sobą , ale również z formą przedstawiania jej. Powinniśmy znaleźć złoty środek.
Kto jest najważniejszą osobą w Pani życiu?
Najważniejsza jest dla mnie rodzina oraz prawdziwi przyjaciele.
Czy ma Pani zwierzątko?
Jest to 42 kilogramowy doberman, który jest wspaniałym pieskiem, bardzo uczuciowym daje mi ogrom szczęścia i śmiechu w życiu. Motywuje mnie też do sporego wysiłku fizycznego, w szczególności przy zabawach z nim. Zastępuje mi to wtedy dobry trening interwałowy.
Ma Pani inne pasje niż malarstwo?
Jest to na pewno historia. Tak naprawdę cały otaczający mnie świat. Uwielbiam wiedzieć na czym jest to wszystko zbudowane i jak funkcjonuje. Na rozbieżność tej wiedzy sięga tak samo filozofia, chemia, biologia, jak działa ludzki organizm, leki, medycyna. Mało czym się nie interesuje. Kocham jeździć na ryby, zbierać grzyby czy spędzać czas w lesie. Trzeba się natrudzić, aby to wszystko ze sobą pogodzić i odpowiednio dozować.
Ulubione motto życiowe?
„Największe szczęście znajdziemy w najprostszych rzeczach.” Jest to mój autorski cytat
Gdyby mogła Pani wybrać wymarzone miejsce na ziemi, gdzie by to było i dlaczego?
Moim ulubionym miejscem są zdecydowanie polskie góry i lasy 🤍 znajduje tam ogromny spokój. Oprócz Polski świetnie wspominam Bali oraz Włochy 🤍
Ulubiona kuchnia i danie?
Najbardziej lubię Polska kuchnie co dosłownie widać na dwóch moich obrazach gdzie rzuci nam się w oczy kotlet mielony i oczywiście pierogi. Oprócz polskiej na podium jest włoska i tajska 🤍
Co by Pani powiedziała małej sobie?
Chciałabym uodpornić ją na przeciwności losu, uczyć racjonalnego myślenia i brania pod uwagę wszelkich sygnałów ostrzegawczych.
Najnowsze komentarze