Gdzie kręcono serial Stulecie Winnych? Scenografia zachwyca!
Drugi sezon serialu „Stulecie Winnych” zrealizowanego na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej cieszy się taka samą popularnością jak sezon poprzedni. Trzy miliony widzów zasiada każdej niedzieli aby śledzić losy rodziny Winnych.
Drugi sezon przedstawia losy rodziny Winnych w latach 1939-1952. Na ekranie widzowie mogli zobaczyć ogrom cierpienia, zniewolenia, smutku i upokorzenia jakie wyrządziła II wojna światowa. Po jej zakończeniu nadszedł komunizm, a wraz z nim nowe bolączki.
Życie bliźniaczek Manii i Ani przewraca się do góry nogami. Mania zostaje sama z córkami, bo jej ukochany Paweł ucieka do partyzantki. Ania wychodzi za mąż za poetę Kazimierza, ale związek nie należy do udanych. Z czasem siostry jednak znajdą swą prawdziwą miłość. Jan Winny, wbrew sprzeciwom rodziny zaangażował się w działalność na rzecz nowego ustroju. Ksiądz Ignacy widząc okrucieństwa wojny chwilowo przeżywa kryzys wiary. Do Brwinowa w celu odzyskania majątku powraca Łucja Wierusz-Kowalska. To tylko niektóre niespodzianki, które czekały na fanów serialu. Cały drugi sezon jest pełen zwrotów akcji i zaskoczeń.
Uwagę widzów przykuwa również piękna scenografia, która trafnie oddaje charakter tamtych czasów. Przyjrzyjmy się zatem miejscom, gdzie nagrywane były najważniejsze sceny drugiego sezonu serialu.
Zapraszamy na wycieczkę śladami „Stulecia Winnych”:
- Dom rodziny Winnych, gdzie mieszkają Ania i Mania z dziećmi, ojcem Stanisławem oraz babcią Bronią to Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej.
2. Izba, w której toczą się najważniejsze rozmowy to specjalnie wybudowane pomieszczenie w studiu
3. Kluczowym miejscem jest kawiarnia „Stokrotka”, gdzie w czasie wojny pracowała Ania. To tutaj Winna poznała miłość swojego życia.
4. Ważnym miejscem jest również Muzeum Jarosława Iwaszkiewicza w Podkowie Leśnej. Kręcono tam odcinki, podczas których mogliśmy zobaczyć, że dom pisarzy w czasie wojny był ostoją dla innych artystów. Potem zagościli tam bolszewicy.
Mania często odwiedzała panią Anię Iwaszkiewicz aby pożyczyć od niej książki i móc wypożyczyć (nielegalnie) dzieciom.
4. Najwięcej zdjęć kręcono na Śląsku: w Katowicach, Chorzowie, Zabrzu i Gliwicach, ponieważ zachowało się tam wiele budynków odpowiadających architekturze ówczesnych czasów. Tam powstały sceny z warszawskie getta oraz walk Powstania Warszawskiego. Plenery Śląska wykorzystano jako obraz powojennej stolicy. Czujni widzowie podobną scenografie mogli dostrzec w serialu „Wojenne dziewczyny”.
5. Sceny z ekskluzywnego hotelu, w którym przebywała Łucja były kręcono w wilii z 1925 roku w Bytomiu, którą zaprojektował Jan Wilk.
6. Wnętrza pochodzącej z 1920 roku, a zaprojektowanej przez Georga i Emila Zillmannów „Elektrociepłowni Szombierki” posłużyły jako tło scen rozgrywających się w Pałacu Mostowskich w Warszawie. Tam mogliśmy zobaczyć siedzibę miejscowej milicji, miejsce zgrupowania Armii Krajowej i wnętrze sądu znajdującego się na terenie getta.
Współpraca Luiza Ballo
Najnowsze komentarze