Fryderyki 2025. Krzysztof Zalewski Największym Zwycięzcą Wieczoru!
Fryderyki 2025 odbyły się 5 kwietnia w krakowskiej TAURON Arenie, gdzie podczas Gali Muzyki Rozrywkowej uhonorowano największe talenty polskiej sceny. Emocje, niezapomniane występy i spektakularne zwycięstwa – tak zapisał się ten wieczór w historii polskiej muzyki

Muzyka, która porusza serca
Gala Fryderyków 2025 rozpoczęła się nastrojowym występem Edyty Bartosiewicz, która wykonała legendarny utwór „Sen”. Następnie scenę przejęła nowa twarz Telewizji Polskiej – Gabi Drzewiecka, która z pełną klasą poprowadziła wydarzenie, nadając mu świeży, nowoczesny ton.
Wieczór był pełen muzycznych niespodzianek – na scenie wystąpili m.in. Kaśka Sochacka, Sara James, Mata, Sobel oraz Krzysztof Zalewski, który z energią i autentyzmem przebiegł pomiędzy stolikami, prezentując swój rapowany numer.
Krzysztof Zalewski królem wieczoru
Krzysztof Zalewski stał się niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej gali, zdobywając aż trzy Fryderyki – za Artystę Roku, Singiel Roku Pop Alternatywny i Album Roku Rock & Blues za autobiograficzny krążek „ZGŁOWY”. Jego przemowa była równie poruszająca, co muzyka:
– Okazuje się, że w erze plastikowej muzyki potrzebujemy prostego, szczerego przekazu – mówił artysta, odbierając jedną z nagród.

Wzruszające momenty
Wzruszającym momentem gali było wręczenie Złotych Fryderyków za całokształt twórczości. Beata Kozidrak, choć nie mogła osobiście pojawić się na wydarzeniu ze względów zdrowotnych, odebrała statuetkę wirtualnie z rąk Katarzyny Nosowskiej, która specjalnie w tym celu udała się do Lublina.
„Nigdy nie marzyłam, że moja muzyczna przygoda będzie tak długo trwała, nadając mojemu życiu sens. Udało mi się połączyć piękny, choć stresujący zawód z udanym życiem prywatnym, z czego jestem bardzo dumna” — powiedziała.
Drugiego Złotego Fryderyka przyznano pośmiertnie Wojciechowi Trzcińskiemu – kompozytorowi, którego dorobek na stałe wpisał się w historię polskiej muzyki.
Nie obyło się bez kontrowersji
Chwilę zamieszania wywołał WaluśKraksaKryzys, który podczas wręczania nagrody w kategorii Album Roku Rock & Blues wbił szpilę polityce, określając Tadeusza Batyra (pseudonim literacki Karola Nawrockiego) mianem laureata „kompromitacji za całokształt”. Publiczne odniesienie się do politycznego kontekstu wywołało burzliwą dyskusję, pokazując, że Fryderyki to nie tylko muzyka, ale również głos środowiska artystycznego.

Zwycięzcy nagród
Artysta Roku – Krzysztof Zalewski
Fonograficzny Debiut Roku – Wiktoria Waligóra
Album Roku Rock & Blues – Krzysztof Zalewski „ZGŁOWY”
Album Roku Muzyka Alternatywna – Brodka WWA
Album Roku Metal – Behemoth „30 Years of Blasphemy„
Album Roku Pop Alternatywny – Daria Ze Śląska „Na Południu Bez Zmian”
Singiel Roku Pop Alternatywny – Zalewski „ZGŁOWY”
Album Roku Hip-Hop – Quebonafide „Futurama 3”
Album Roku Pop – Kaśka Sochacka „Ta druga”
Singiel Roku Pop – Kaśka Sochacka „Szum”
Album Roku Muzyka Korzeni – Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki „Sploty”
Album Roku Muzyka Ilustracyjna – Andrzej „Webber” Mikosz „1989 (Musical)
Teledysk Roku – Quebonafide „Futurama 3” (reż. Andrzej Dragan)















Najnowsze komentarze