Dziś film „Kurier” wchodzi do kin! Dlaczego warto go zobaczyć?
Film „Kurier” opowiada tylko kilkanaście dni z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Szkoda, że historia jest tak krótka, bo doskonale wpisałaby się w serial na miarę „Czasu honoru”, który cieszył się wielką oglądalnością. Całe życie słynnego kuriera to świetny scenariusz pełen przygód, emocji i wzruszeń.
Film rozgrywa się w czasach okupacji i zdjęcia kręcone są m.in. w Warszawie i w Londynie. Miejsca świetnie oddają klimat czasów wojny, choć są to krótkie kadry jednej, dwóch ulic. Nie można go porównać do wysokobudżetowego Pianisty czy Listy Schindlera. Jednak wszystkie sceny są realistycznym obrazem stolicy w przededniu wybuchu powstania warszawskiego. Każdy szczegół jest dopracowany: od scenografii poprzez kostiumy. Świetny film uzupełnia międzynarodowa obsada, która doskonale wpisuje się w klimat wojny w Anglii i w Polsce opanowanej przez hitlerowców. „Kurier” trzyma w napięciu przez cały czas trwania emisji przez różne intrygi polityczne, ale i miłosne.
Najważniejszym atutem tego filmu jest zgodność z historią i że do głównej roli Pasikowski wziął mało znanego aktora, Philippe Tłokińskiego. Dzięki roli kuriera mógł rozwinąć skrzydła i pokazać co potrafi. Gra naturalnie, świetnie mówi po angielsku i nie kojarzymy go z żadną polską romantyczną komedią. Wcześniej Philippe grał w serialach takich jak: Prosto w serce, Przepis na życie, Prawo Agaty, ale niczym się tam nie wyróżniał . Teraz ma swoje 5 min. Przypomnijmy, że jest synem piłkarza Widzewa Łódź, Mirosława Tłokińskiego. Philippe urodził się we Francji i tam grał na deskach teatrów i w serialach francuskich.
W filmie zobaczymy kilku świetnych polskich aktorów, na których zawsze możemy liczyć, że obronią się nawet małą rolą. Zagrali tam m.in.: Sławomir Orzechowski, Cezary Pazura, Mirosław Baka, Grzegorz Małecki, Rafał Królikowski, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski i Jan Frycz.
Zaskoczeniem dla widza będzie wątek miłosny głównego bohatera. Widzimy w zwiastunie piękną aktorkę, która nie do końca jest taka uczciwa jak jej słodka buzia. A o to chodzi, żeby film cały czas nas zadziwiał i przyciągał swoją uwagę do końca.
Film skierowany jest do młodzieży, która może nie znać historii Jana Nowaka Jeziorańskiego. Reżyser Władysław Pasikowski dokonał kilku trików, dzięki którym może przyciągnąć do kin młode pokolenie. Zrobi to też zapewne Krzysztof Zalewski, który zaśpiewał piosenkę do tego filmu.
Jan Nowak Jeziorański urodził się w Berlinie, a potem uczęszczał do gimnazjum w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku I został wzięty do niewoli niemieckiej, ale udało mu się Zbiec i wrócić do Warszawy. Od 1941 Był członkiem związku walki Zbrojnej, a potem żołnierzem AK. Dwa lata później został kurierem komendanta głównego AK i Łącznikiem z londyńskim Rządem RP. Odbył pięć wypraw z Warszawy do Londynu i z powrotem. Potem walczył w powstaniu warszawskim, a po kapitulacji przedostał się do Londynu i tam już został. Pracował w radiu bbc, a następnie w Radiu Wolna Europa. Był tam do 1975, A następnie zamieszkał w USA, gdzie aktywnie działał na rzecz Polonii. Podczas prezydentury Jimmy’ego Cartera i Ronalda Reagana był konsultantem amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W czasach Solidarności pomagał polskiej opozycji p. Był wieloletnim dyrektorem Kongresu Polonii Amerykańskiej. To on popierał gorliwie w latach 90-tych wejście Polski do NATO. Zapewne film Kurier miał swoją premierę 11 marca w 20-stą rocznicę tego historycznego faktu ze względu na naszego bohatera. Pierwszy raz przyjechał do Polski w 1989 na zaproszenie Lecha Wałęsy i potem już regularnie odwiedza nasz kraj, a na stałe od 2002 roku. Cieszył się Warszawą tylko trzy lata, bo zmarł w styczniu 2005.
















Najnowsze komentarze