przez Klaudia Smyk
·
Opublikowane
· Zaktualizowane
Jubileuszowa edycja „Biegu po Nowe Życie” okazała się ogromnym sukcesem. Ponad 100 sztafet, w tym wiele znanych osobistości, wzięło udział w wydarzeniu, które od 25 lat propaguje ideę transplantacji w Polsce.
fot. Podlewski/AKPA
Ten dzień rozprzestrzenia się do polskiej transplantologii! 21 września w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dotyczy się 25. edycja inicjatyw edukacyjnych „Bieg po Nowe Życie”. Jej uczestnicy po raz kolejny spotykają się w Warszawie. Cel tego projektu pozostaje niezmienny: propagowanie przeszczepienia i świadomego dawstwa, które jest ryzykom na drugie życie, skutkiem leczenia i wielkim darem, który może wystąpić u każdego z nas.
W następstwie udziału pacjentów po przeszczepianiach, wybitni naukowcy transplantacyjnej z najważniejszych polskich przeszczepów oraz przyjaciele „Biegu po Nowe Życie” – osoby znane ze świata kultury, sportu i młodzieży, oraz partnerzy projektu. Po raz kolejny do sztafet dołączania młodzieży z warszawskich szkół średnich.
Jolanta Fraszyńska / fot. AKPA
W 25. edycji wzięło udział rekordowa liczba sztafet, bo aż 100. zasięgu do, że 100 czteroosobowych drużyn przemaszerowało kilometrową trasę z kijami do nordic Walking. Na linii startu pojawiło się wiele urządzeń ze świata kultury, mediów i sportu, które od wielu lat wspierają tę szczytną inicjatywę. Wśród nich znaleźli się m.in.: Przemysław Saleta, Jarosław Boberek, Olga Kalicka, Piotr Gruszka, Paulina Chylewska, Joanna Kuberska, Angelika Cichocka, Marcin Korcz, Lucyna Malec, Robert Korzeniowski, Magdalena Kumorek, Łukasz „Juras” Jurkowski, Joanna Fraszyńska , Bartosz Obuchowicz, Bogdan Kalus, Jacek Lenartowicz, Łukasz Konopka, Justyna Bolek, Olga Łaska, Jacek Kopczyński, Szymon Wydra czy Ola Kot. Rozgrzewka przed biegiem poprowadzonym przez Adę Palkę.
„Jestem już weteranem tych wydarzeń, biorę nim udział po raz czwarty. Cieszę się, że jestem. Cel jest piękny, idea szczytna. Co roku atmosfera jest wspaniała. Spotykamy ludzi po transmisjiieniach, świat medyczny, media i dostawcy ludzi. Wszyscy jednoczą się w sprawie” – powiedział aktor Jacek Kopczyński.
Jacek Kopczyński / Fot. Piętka Mieszko/AKPA
„Po raz pierwszy jestem na tym etapie i jestem pod wrażeniem. Cel jest bardzo zacny, więc nie było mnie trudno namówić. Od dawna noszę w portfelu karteczkę – udostępniona na terytorium po mojej śmierci, bo następnie odpowiednio nie jest mi potrzebna” – powiedział aktor Bogdan Kalus.
Ogromną wartością wydarzenia jest liczny udział autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej, którzy uczestniczą w biegu, spotykając się w swoich sztafetach, którzy byli żołnierzami. „Polacy muszą się zawierać jeszcze wiele informacji o przeszczepologii, więc takie akcje jak Bieg po Nowe życie są potrzebne. Jako całość, czas korzystania z wielu dezinformacji. Potrzebny jest dobry przekaz dla społeczeństwa – o co chodzi w przeszczepologii, dlaczego jest wymagane i jak ważne jest to” , aby zapewnić dostęp do funkcji, które są dostępne dla tych osób, które mogą być dostarczane na zewnątrz, jest o wiele mniej niż potrzebne. Dobrze, że na tym etapie są ludzie po uruchomieniu, można zobaczyć, że to ratuje im życie, żyje aktywnie” – powiedział profesor Maciej Krasnodębski z Kliniki Chirurgii Transplantacyjnej Wątroby.
„Jestem gotowy, że spotykamy się na 25. jubileuszowej edycji Biegu po Nowe Życie. Bardzo dziękuję za to, że chcemy, że przyjechali ze wszystkich części Polski. Udział każdej osoby jest dla nas bardzo ważny” – powiedział ze scen Arkadiusz Pilarz, Organizator i pomysłodawca tej szczytnej inicjatywy.
„Jest po przekazieniu następującego nerki, to znaczy, że kobieta zakwalifikowana do przeszczepacji jeszcze przed dializ. została przekazana nerkę od zmarłego dawcy. W dniu biegu po Nowe życie biorą udział regularnie. Uważamy, że jest niezwykle ważne dla nas – członków” – Iwona Olszewska-Król.
Wielka siła stanowią młodzi ludzie, uczniowie warszawskich szkół średnich, którzy tłumnie stawili się w Wilanowie, aby wziąć udział w sztafecie.
„Jestem uczennicą liceum w Wilanowie. Uważam, że uczestnictwo młodzieży w akcji jest bardzo ważne i niezbędne. Po otrzymaniu informacji, gdy są dostarczane, muszą się nauczyć pomocy i działań takich akcji” – Antonina, uczennica II klasy liceum.
Warto, że każdy z gości, może być udostępniony z osobą po przekazieniu oraz otrzymać dowód woli – plastikową kartę z indywidualną zgodą na pobranie po śmierci do przeniesienia. Dzięki zasięgowi i przesłaniu Bieg po Nowe Życie stał się jednym z najważniejszych polskich inicjatyw społecznych i edukacyjnych. „Dziś „Bieg po Nowe Życie”, wstrzymujący się polska transplantologia, to już nie tylko możliwe w Wiśle czy Warszawie, ale projekt całorocznych działań.
Nazywam się Klaudia. Studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Interesuje się social media, recenzowaniem książek oraz filmem.
Najnowsze komentarze