Andrzej Zieliński ambasadorem kampanii walki z rakiem
Tego roku rusza pierwsza edycja ogólnopolskiej kampanii walki z rakiem „Sevier – wyłącz raka!” pod hasłem „Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!„. Ambasadorem tej profilaktyczno-edukacyjnej akcji został Andrzej Zieliński. Aktor znany z polskich seriali, między innymi „Na dobre i na złe”, czy z polskich filmów (ostatnio „Volta” Juliusza Machulskiego) będzie promował i wspierał kampanię. W wywiadzie przeprowadzonym dla strony internetowej akcji „Sevier – wyłącz raka!” opowiedział zarówno o profilaktyce i leczeniu, udzielił prostych, ale mogących ratować życie rad, ale także opisał problem raka jako wyjątkowo ważny w zakresie edukacji.
„Każdy artysta, moim zdaniem, ma obowiązek wypowiadania się w istotnych sprawach. Zaangażowanie społeczne to nasz obowiązek. Aktor to osoba publiczna, która w ten sposób może wykorzystać swoją rozpoznawalność w szczytnym celu, możemy dotrzeć do wielu ludzi i zmienić ich myślenie.”
Aktor jest zdania, że edukacja w zakresie profilaktyki i leczenia raka jest wyjątkowo ważna, ponieważ każdego roku na tę śmiertelną chorobę umiera około 11 tysięcy osób – od lat 80. zachorowalność na raka u mężczyzn wzrosła o 400 procent, a u kobiet o 300. Profilaktyka to słowo klucz – mówi Andrzej Zieliński. Aktor sam przyznaje się, że po skończeniu pięćdziesięciu lat od razu zdecydował się na kolonoskopię, przyznaje, że w końcu nie bez kozery mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
„Rak jelita grubego to cichy zabójca, który we wczesnej fazie choroby nie musi powodować poważnych objawów. (…) Dzięki kolonoskopii możliwe jest jednak wczesne rozpoznanie niepokojących zmian (…) W tym przypadku nie ma co zwlekać. Stawką jest zdrowie, a nawet życie.„
Andrzej Zieliński radzi także, by nawet mimo napiętego grafiku dnia codziennego, znaleźć czas na chociaż minimum aktywności fizycznej. Sam przyznaje, że mimo braku czasu wolnego, często oddaje się jeździe konnej. Ważny jest sen, odpoczynek i dieta – mówi artysta, przestrzegając, że zdrowy tryb życia i odżywiania się mają olbrzymią wagę.
„Przede wszystkim nie bójmy się rozmawiać o tym problemie i nie mówmy, że problem mnie nie dotyczy.”
Kampania edukacyjna jest też idealną okazją, by skorzystać z często darmowej pomocy lekarza, zasięgnąć wiedzy specjalistów w specjalnych namiotach profilaktycznych, a także, by przekonać się, że z rakiem można nie tylko walczyć, ale też i mu zapobiegać.
Najnowsze komentarze