Aktorzy, którzy poszli w ślady rodziców. Czy sławę się dziedziczy?
Zdarza się, że kariera zawodowa rodziców pomaga w podjęciu pierwszych kroków w zawodzie. Tak stało się w przypadku wielu polskich aktorów. Poza tym, że łatwiej było wejść im w świat mediów i teatru, szybciej uzyskali rozpoznawalność dzięki znanemu nazwisku.
Maciej Stuhr

To aktor, reżyser i konferansjer urodzony w Krakowie. Od dziecka pasjonuje się aktorstwem, a to za sprawą swojego ojca, którego oglądał na deskach Starego Teatru w Krakowie. Również jego ojciec chrzestny – Jan Nowicki był aktorem. Obronił pracę dyplomową na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2003 roku ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a następnie, w 2019 roku, na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie zrobił doktorat.
Maciej Stuhr rozpoczynał swoją karierę od gry w kabaretach i komediach. W 1988 zadebiutował w czarnej komedii Krzysztofa Kieślowskiego Dekalog X, grając syna swojego ojca Jerzego. Prowadził audycję radiową Czacha Kraka w Radiu Kraków. Pierwszą nagrodę otrzymał na Przeglądzie Kabaretów Amatorskich w 1997 roku w Krakowie za swój własny kabaret Po Żarcie. Całkowicie zanurzył się w działalności zawodowej – grywał w teatrach, w filmach i kabaretach, dubbingował, nadawał audycje w radiu. Współpracował między innymi z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Patryk Vega, czy Agnieszka Holland. Zagrał też w filmach wyreżyserowanych przez ojca – Jerzego Stuhra. Został uznany przez magazyn Forbes za jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu”. Do dziś gra na deskach Teatru Komedia oraz Teatru Nowego w Warszawie. Według zapowiedzi w mediach, ma zastąpić ojca, podkładając głos Osła w piątej części Shreka. Premiera filmu jest zaplanowana na 2026 rok.
Katarzyna Grabowska

kasiagrabowska/Instagram
Urodzona w Krakowie, córka Andrzeja Grabowskiego rozpoznawalnego za sprawą roli Ferdynanda Kiepskiego w serialu Świat według Kiepskich. Idąc w ślady ojca, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Aktorskim. Aktywność w zawodzie rozpoczęła w 2007 roku od roli sprzedawczyni w filmie Pitbull. Grała też w serialach, m.in.: Komisarz Alex, Na dobre i na złe, M jak Miłość, czy Diagnoza. Od 2014 związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi. W 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Łodzi z Fundacją im. Wiesława Nowickiego przyznali Katarzynie Grabowskiej nagrodę im. Wiesława Nowickiego w celu „wyróżnienia i wspierania rozwoju młodych łódzkich talentów w dziedzinie sztuki, a w szczególności filmu i teatru”. W 2021 roku Katarzyna Grabowska została mamą Jagny. Jej mężem jest polski aktor Damian Kulec.
Oliwia Bieniuk

oliwia.bieniuk/Instagram
Oliwia Bieniuk (22 l.) jest córką aktorki i modelki Anny Przybylskiej, która zmarła w wieku 36 lat. Nazwisko przejęła po ojcu Jarosławie Bieniuku. Oliwia przeprowadziła się z rodzinnego miasta – Gdyni do Warszawy, by podjąć studia aktorskie. Obecnie jest na 3. roku i skupia się na pisaniu pracy dyplomowej. W 2021 wystąpiła w programie Taniec z Gwiazdami. Ma za sobą pierwszy debiut w serialu „Gliniarze”. Oliwia wyznaje, że spełnia marzenie, podążając ścieżką zawodową mamy. Wiąże z aktorstwem dalszą przyszłość, nie ukrywając, że jest to wyzwanie. Jest świadoma, że czeka ją dużo pracy i zależy jej na tym, by samodzielnie zapracować sobie na role. Młoda celebrytka aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Ma grono swoich fanów na Instagramie. Często przypisuje się jej podobieństwo do nieżyjącej mamy.
Mateusz Damięcki

mateuszdamiecki/Instagram
Mateusz Damięcki urodził się w 1981 roku w Warszawie. To polski aktor, dubbingowiec, radiowiec. Zamiłowanie do teatru odziedziczył po rodzinie. Poza Maciejem – ojcem Mateusza, aktorstwem trudnili się jego dziadkowie, młodsza siostra Matylda, kuzyn i stryj. Nie wyobrażał sobie pójść inną ścieżką niż jego najbliżsi. W 2004 roku stał się absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Aktorskim. Debiut Mateusza miał miejsce 6 grudnia w 1986 roku podczas widowiska muzycznego Pastorałka Leona Schillera w reżyserii Barbary Fijewskiej. Po studiach był związany z Teatrem Ateneum w Warszawie. Po raz pierwszy zagrał w serialu Jerzego Łukaszewicza Wow. Na wielkim ekranie zadebiutował rolą Janika w filmie dla dzieci i młodzieży Łowca. Ostatnie starcie, również w reżyserii Jerzego Łukasiewicza. W Teatrze Telewizji zagrał Kordiana w sztuce wyreżyserowanej przez Jana Englerta w 1994 roku, a po raz wtóry tę samą rolę odegrał w artefakcie Kordian, czyli spisek koronacyjny. Istotnym osiągnięciem Mateusza Damięckiego było zagranie głównej roli Cezarego Baryki w ekranizacji powieści Żeromskiego Przedwiośnie (2001) i w serialu pod tym samym tytułem (2002). Grał na deskach Teatru Współczesnego, Teatru Syreny, Teatru Polonia, a także Teatru 6. Piętro, gdzie można go oglądać do dziś. Poza rolami serialowymi, filmowymi i teatralnymi, Mateusz brał udział w nagrywaniu teledysku do piosenki zespołu Sabaton „Uprising” w 2010 roku. Udzielał też głosu postaciom takim jak Krzyś z Kubusia Puchatka, czy Lord Voldemort w filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic.
Mateusz Damięcki ma za sobą nieformalny związek z Katarzyną Łaską, polską aktorką. Przez rok był w związku małżeńskim z Patrycją Krogulską. Aktor, od 2018 roku, odkąd poślubił Paulinę Andrzejewską, szczęśliwie prowadzi rodzinę. Ma dwóch synów – Franciszka (ur. 2018) i Ignacego (ur. 2020).
Najnowsze komentarze