Śladami Stulecia Winnych oprowadza autorka powieści Ałbena Grabowska!
Ałbena Grabowska po napisaniu kilku powieści doszła do wniosku, że jest już gotowa na coś większego. Pomyślała o trylogii opowiadającej losy polskiej rodziny z jej rodzinnego Brwinowa. Właśnie tam osadzone są losy bohaterów „Stulecia Winnych”. Akcja powieści zaczyna się w 1914 roku, a kończy sto lat później. Książka Ałbeny doczekała się ekranizacji telewizyjnej i od kilku tygodni widzowie TVP śledzą klimat dwudziestoletnia międzywojennego, a potem zobaczą okrucieństwo II Wojny Światowej, komunizm, stan wojenny oraz sytuację po 1989 roku.
Cała historia zaczyna się od narodzin bliźniaczek: Ani i Mani Winnych, których matka zmarła przy porodzie. Zatem dziewczynkami opiekuje się ich ojciec Stanisław oraz babcia Bronisława.
Czytelnicy mogli poznać tą ciekawą historię już w 2015 roku. Natomiast ekranizacja powieści Ałbeny Grabowskiej okazała się wielki, filmowym sukcesem, a serial cieszy się ogromną oglądalnością przyciągając w niedzielny wieczór ponad 3 miliony widzów.
Zdjęcia do pierwszego sezonu serialu zostały nakręcone w Sierpcu, Brwinowie, Radomiu, Natolinie i w Stawisku w Podkowie Leśnej. Zakończą się one wybuchem drugiej wojny światowej. Jednak już wiadomo, że powstaną kolejne sezony tej bestselerowej sagi. Wtedy na pewno więcej scen powstanie w Brwinowie.
-Kiedy zaczęłam pisać trylogię marzyłam już wtedy, aby w rolę Broni wcieliła się nasza znakomita aktorka, Kinga Preis. Udało się i miałam okazje nie raz spotkać się z odtwórcami głównych ról tutaj u mnie w Brwinowie. Mogłam porozmawiać z Olafem Lubaszenko, Jankiem Wieczorkowskim czy Adamem Ferency. Na planie jestem konsultantką w sprawach historii rodziny Winnych, ale i wypowiadam się w kwestiach medycznych.
Ałbena Grabowska, choć w roli pisarki sprawdza się znakomicie na co dzień jest lekarzem neurologiem i epileptologiem. Pracuje w zawodzie i przyjmuje pacjentów w poradni w Brwinowie i Grodzisku.
Na rynku wydawniczym jako pisarka zadebiutowała powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz“. Warto dodać, że Ałbena Grabowska jest również autorką wielu innych książek, w tym także wspaniałych pozycji skierowanych do dzieci i młodzieży
W Brwinowie i Podkowie Leśnej można zrobić sobie wycieczkę śladami serialu.
Muzeum Jarosława Iwaszkiewicz to dom, w którym mieszkał pisarz. Rodzina przekazała Stawisko na rzecz skarbu państwa.











Przy okazji można zwiedzić Kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej z pięknym ogrodem. Czasami spotyka się tam pawie.



Restauracja Weranda w Podkowie Leśnej najlepsza na pierogi albo kawę z ciastami!


Dom pana Stanisława Lilpopa zmieniony w muzeum, do którego trzeba się umówić wcześniej.

Ałbena Grabowska zaprasza do środka. Tutaj nagrano sceny z domu pana Stanisława, w których autorka też wystąpiła.

Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa zagrała dom lekarza Brzozowskiego. W tę rolę wcielił się Olaf Lubaszenko. Przez mieszkańców willa ta nazywana jest Zagrodą.

Cmentarz parafialny w Brwinowie. Tutaj można zapalić znicz na grobie pana Stanisława Lilpopa, Jarosława Iwaszkiewicza.



Kadry z serialu:











Najnowsze komentarze